Блог 21.01.2019

Яку музику слухати, щоб працювати більш продуктивно

Численні дослідження підтвердили, що прослуховування музики під час роботи підвищує продуктивність. Але недавно з’ясувалося, що деякі жанри мотивують більше, ніж інші.

Згідно з опитуванням Cloud Cover Music, проведеним серед тисячі співробітників і роботодавців, найпопулярніша музика для підвищення продуктивності – класичний рок. За ним слідують альтернатива і поп. Найбільш відволікаючі жанри – хіп-хоп, хеві-метал, EDM і кантрі.

«Насправді все залежить від індивідуальних переваг», – говорить керівник Cloud Cover Music Мег П’ємонт, який проводив дослідження. «Головне – створити персоналізоване робоче простір, що дозволяє виконувати завдання так добре, як ви можете».

Як приклад, наскільки суб’єктивним може бути вплив музики на різних людей, П’ємонт призводить хіп-хоп. 21% респондентів цей жанр швидше за все вводить в продуктивний стан, в той час як 38% опитаних назвали його найбільш дратівливим.

Музичні смаки формують ностальгічні спогади

За словами Терези Лесюк, директора програми музичної терапії в Університеті Майамі, різниця в музичних уподобаннях залежить від ностальгічних спогадів і асоціацій.

«У психології існує поняття «асоціативна пам’ять «. Музичний твір може викликати у вас спогад про якусь подію (наприклад, якщо ця мелодія грала, коли подія відбувалася). Музика, яка створює асоціації, сильно впливає на емоційний стан людини», – каже Тереза.

Вона додає, що найпопулярніші жанри на робочому місці – класичний рок, альтернатива і поп-музика – насправді просто самі ностальгічні.

«Музика 20-річного віку, коли людина активна і у нього формується особистість, як правило найсильніша», – розповідає Лесюк. Це пояснює, чому людей старшого віку в продуктивний стан вводить класичний рок та альтернатива, а молодь – хіп-хоп.

Мовчання – все ще золото

«Не дивлячись на те, що прослуховування музики позитивно впливає на продуктивність, найкраще сконцентруватися на важливих завданнях допомагає тиша», – говорить автор книги «Встигнути за 120 хвилин» Джош Девіс.

У своїй книзі він розповідає, як максимально ефективно використовувати робочий час. Одна з ключових думок – такі фактори навколишнього середовища, як шум, можуть негативно позначитися на працездатності.

Джош згоден, що музика дозволяє відчувати себе більш продуктивним, і рекомендує слухати улюблені жанри протягом дня. Але з однією умовою: «Щодня виділяйте собі по дві години, під час яких будете працювати в повній тиші. Повірте, це саме той момент, який просуне вперед вашу кар’єру або бізнес ».

Формуйте плейлист, виходячи з завдання

Однак, коли тиша не варіант, і Девіс, і Лесюк пропонують спробувати зіставити жанр музики з завданням. «Є види робіт, в яких головне не фокусування уваги, а творче прояв. І як раз в такому випадку наявність фонового шуму (наприклад, улюбленої музики) піде на користь – людина звільниться від обмежень, тому що буде трохи відвернений », – говорить Девіс.

Лесюк радить враховувати такі фактори при виборі плейлиста:

1. Внутрішні: настрій, тип особистості та музичні уподобання;

2. Зовнішні: характер завдання і робоче середовище.

«Якщо треба буде виконати нудну завдання, через яку ви відчуваєте стрес, спочатку потрібно подбати про настрої. Насамперед включіть музику, що відповідає вашому стану, а потім поступово переходите на ті треки, які введуть вас в потрібне русло », – рекомендує Лесюк.

Її дослідження також показали, що музика може бути ефективною в боротьбі з сонливістю і взагалі з негативними емоціями, покращуючи тим самим продуктивність.

«Якщо вам потрібно бути більш уважним, виберіть швидку ритмічну музику (жанр особливого значення не має)», ти – додає вона.

Працюйте ефективно!