Блог 23.09.2019

ОГЛЯД КНИГИ ІЦХАКА АДІЗЕСА «ІДЕАЛЬНИЙ КЕРІВНИК»

Про ідеального керівника і чому його не існує?

Чи задумувались Ви коли-небудь про існування ідеального керівника? Ми часто говоримо про відомих світових CEO, таких як, Стів Джобс, Білл Гейтс, Ілон Маск, Говард Шульц, Джеффрі Безос, Ларрі Пейдж, Марк Цукерберг та багато інших, ми захоплюємось ними та хочемо бути схожими. Всі вони є успішними у своїх сферах, проте чи є вони тими ідеальними керівниками на чолі своїх компаній. Іцхак Адізес розвіює думку про існування такого керівника і ось чому…

Іцхак Адізес – гуру менеджменту, який вивів свою унікальну концепцію: PAEI. Це, так звані, 4 вітаміни, без яких компанія не може існувати. Кожен керівник може одночасно виконувати на високому рівні всього тільки 3 ролі, проте «мета знайти «ідеального керівника» залишається такою самою недосяжною, як пошук єдинорога».

Що це за ролі? Давайте розберемо.

Керівник з кодом Paei (Producer) – Виробник. У нього талант задовольняти потреби клієнтів у короткостроковому періоді. Якщо такий керівник має прогалини в інших ролях, тобто має код P—, то його називають Самотнім рейнжером. Для таких керівників важливо завжди щось робити! Їх стіл завалений паперами до стелі і вони ніколи не мають часу, але майже й ніколи не делегують свої завдання. Самотні рейнжери залежні від роботи як наркомани від наркотиків.

Керівник з кодом pAei (Administrator) – Адміністратор. У нього хист звертати увагу на деталі. І він теж орієнтований на роботу в короткостроковому періоді. Якщо такий керівник має код -А–, то його ще називають Бюрократом. Керівники такого типу віддають перевагу не процесу, а формі. Для них важливо, щоб все було згідно інструкцій та нормативів. Навіть ліквідація компанії має відбутись точно у відповідності до графіку.

Керівник з кодом paEi (Entrepreneur) – Підприємець. Такий собі творець ідей, стратег в довгостроковому напрямку. Якщо такий керівник має код –E-, то це – Підпалювач. Йому подобається хаос. Головне його питання: «А чому б нам не зробити це?» У компанії, яку очолює Підпалювач особливо небезпечним є ранок понеділка, або перший день після відпустки, бо на вихідних у нього було багато часу подумати і він генерував 100-1000 нових ідей. До речі, цифри для такого керівника теж не важливі.

Керівник з кодом paeI (Integrator) – Інтегратор. У нього талант об’єднувати людей, формувати команду на довгострокову перспективу. Якщо керівник має код —І, то він Суперпослідовник. Він не є лідером і постійно пристосовується. Головне його питання: «Куди Ви хочете йти? Дозвольте, я Вас поведу».

Це тільки деякі комбінації з великої кількості тих, які пропонує автор. Так, наприклад, керівник може мати код pAe-, тобто для нього частково важливий поточний менеджмент (p), стратегічний менеджмент (e), а ще він обожнює розклади, графіки, документи, оперативне адміністрування – це його (явно виражений вітамін А). Проте, як бачимо, такий керівник не володіє функцією Інтегратора, тобто він ніколи надміру не дбатиме про команду, для нього команда ¬– це просто людські ресурси і не більше.

Переконана, що кожен із Вас має абсолютно різних керівників із різними кодами і після прочитання цієї книги, Ви зможете краще проаналізувати і зрозуміти кожного із них. А що робити тим у кого вже є власна справа? Маленька порада: шукайте собі помічників, які матимуть відмінні від Вас функції. Вони будуть Вас доповнювати і тільки разом Ви сформуєте образ ідеального керівника.

В цілому дуже крута та корисна книга, тому рекомендую, якщо Ви так само любите менеджмент!